Ana sayfa Meşhed Meşhed

Meşhed

838
0

Horasan eyaletinin merkezi ve İran’ın ikinci büyük şehridir. Meşhed, tarih boyunca ipek yolu ve baharat yolu gibi kervan yollarının üzerinde bulunduğu için her zaman önemli bir konumda bulunmuştur. Ticaretin getirdiği zenginlikle gelişmiş, bu yüzden de sürekli olarak yabancı saldırıları ve işgalleri yaşamıştır. Meşhed’den geçen kervan yolu Anadolu’dan Hindistan’a ve Türkistan’dan Arap Denizi’ne doğru giderdi.

Meşhed’in ticaret yolu üzerinde bulunmasından başka ikinci önemli özelliği Şii inancının en önemli ziyaret ve hac yeri olmasıdır. 12. İmam olan İmam Rıza‘nın türbesi buradadır. Şehre geldiğinizde dikkatinizi çekecek ilk şey bu türbeye ait altın kubbeler ve çok güzel işlenmiş minareler olacaktır. Meşhed ismi aslında Meşhed-i Muqqaddes (Kutsal şehit) kelimesinden gelir.

İran’da devletin Şii inancını benimsemesine kadar Meşhed’in kutsal bir ziyaret yeri olarak pek fazla bir önemi yoktu. 16. yüzyılda Safevi devletinin kurulmasından sonra öncelikle devlet yöneticilerinin Meşhed’e ziyaretler yapmaya başlamasıyla Meşhed’in önemi artmaya başladı.

GEZİLECEK YERLER

İmam Rıza Türbesi

Hace Rabi Türbesi

Nadir Şah Müzesi

Tus (Ferdosi)