Ana sayfa Tarih Kacar Dönemi Niyavaran Sarayı

Niyavaran Sarayı

230
0

Kacarlar döneminin mimari eserleri arasında en önemlilerinden biri sayılan Niyavaran Sarayı – müze bir yazlık saray kompleksiydi. Toplam alanı 5 hektar kadardır.

Sahip Geraniye Sarayı : Nasiruddin Şah tarafından Gülistan Sarayı örnek alınarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Rus mimari akımlarının izlerini taşımakla birlikte daha sonra gelen Pehlevi hanedanı şahının eşi Farah Diba, iç dekorasyonunu kendisi yapmış ve burayı kendi ofisi olarak kullanmıştır.

sahip geraniye
Sahip Geraniye sarayı dış görünüşü

Saray içindeki odalarda genellikle Kacar dönemine ait cam ve seramik eserler sergilenmektedir. Saray dahilinde bulunan özel çay evi, özel diş tedavi merkezi de ilginçtir. Şah’ın altın telefonu ile altın kaplama tabancası da görmeye değer. Salonda sergilenmekte olan ve dönemin dünya liderlerinin hediyeleri arasında Adolf Hitler, Kraliçe Elizabeth, Nixon, Mao ve Atatürk’ün hediyelerini görebilirsiniz.

Niyavaran Sarayı : Son Şah, Muhammed Rıza Pehlevi, bahçe içinde bir başka saray daha yaptırmış ve 10 yıl süreyle ailesiyle birlikte burada yaşamıştır.

niyavaran
Niyavaran sarayı, dıştan görünüşü

Büyük salonda bulunan Kerman halısı, Akamenid’lere kadar giden birçok kralın ve imparatorun resimlerini taşıması bakımından ilginçtir. İki katlı sarayın her katını gezmek en az 1 saat sürüyor. Giriş katında konukların geçici olarak bekletildiği dinlenme salonu ile Şahın ve Farah Dibanın giysileri ile büyük duvar halılarının bulunduğu salonlar ilginç. Üst katta şahın üç çocuğu için ayrı ayrı düzenlenmiş üç bölüm ile zevkli, fakat abartılı olmayan şekilde düzenlenmiş olan şahın yatak odası da mutlaka gezilmeli.

Niyvaran sarayı, içten görünüşü

Ahmed Şah’ın Sarayı : Son Kacar şahı Ahmed Şah’a ait bu sarayda Kacarlardan çok Pehlevilerin eşyaları sergileniyor. Şahın hobileri arasında bulunan 1960’ların Hi-Fi stereo cihazları, fotoğraf makineleri, müzik çalgıları ve hatta eski bir bilgisayar bile burada sergilenmiş.

ahmed Shah
Ahmed Şah’ın sarayı, dıştan görünüşü

Niyavaran Sarayına gitmek için Tejrish bölgesinden hareket eden minibüslere binebilirsiniz.

Tahran Sayfası

Önceki makaleBazar-ı Bozurg
Sonraki makaleHalklar