Ana sayfa Dini İnanışlar Yezd Cuma Camii

Yezd Cuma Camii

546
0

Diğer adı Cuma Mescidi olan Yezd Cuma Camii, değişik dönemlerin ve stillerin uygulandığı ilginç bir yapıdır. 1365 yılında yapılmıştır. Minarelerinin 48 metrelik yüksekliği ile İran’daki bütün camiler arasında birinci gelir. Bu minareler, tümüyle mavi çinilerle ve olağanüstü güzel motiflerle kaplıdır. Bu mavi renk, çevredeki çölün rengi ve Yezd şehrindeki binaların renkleri arasında ilginç bir kontrast oluşturmaktadır. Caminin içinde uzun ve geniş bir bahçeyle ulaşılan bir tek eyvan bulunur. Bu eyvandaki üzeri mozaik fayansla kaplı kubbe, kendi türünün en güzellerinden biridir. Mihrap da fayans mozayik kaplıdır.

Caminin eskiyen ve kırılan çini işlemeleri yakın zamanda restore edilmiştir. Camide modern bir kütüphane kurulmuştur. Caminin çok değerli el yazmaları burada sergilenmektedir.

Eski dönemlerde bu caminin yerinde bir Zerdüşt tapınağının bulunduğu ve sonradan camiye çevrildiği söylenmektedir.

     ZARCH QANAT    

Bahçede Zarch Qanat isimli bir Qanat yapısı vardır. Kapısı genelde kilitli tutuluyor ama görevliden isterseniz kapıyı açıp size gezdiriyorlar.

Bu Qanat 80 km. Uzunluğundadır ve ana kuyusu 90 metre derinliktedir. 80 km. uzaklıktan Yezd şehrine kadar gelmesi icin binden fazla havalandırma bacası açılmıştır. Ekteki fotoğraf bunu gösteriyor.

Qanat
Çölde peşpeşe açılmış kuyular Qanat yapısının gittiği yeri gösteriyor.

Qanatın yaşının 700 yıldan fazla olduğu biliniyor. Tarihsel kayıtlarda çeşitli işgalci güçlerin Yezd şehrindeki su kaynaklarını engelledikleri ama bir tek Zarch qanatini bulamadıklarini ve bu sayede halkın suya erişebildiğini gösteriyor.

Mescid Jame bahçesindeki Payab (su ayağı) ile Qanat yapısına ulaşan kanal, 1480 yılından kalmadır.

Caminin minarelerinde cuma günleri bir tür çöpçatanlık uygulaması yapılır. Bekar kadınlar çarşaflarına asma kilit takılı olduğu halde caminin minaresine çıkar. Kilidin anahtarını bahçedekilere fırlatır. Anahtarı alan erkek kilidi açar ve kadına bir tatlı ısmarlar. Yaygın inanışa göre bu tanışmanın uğurlu bir yanı vardır ve bu çift büyük ihtimalle evlenir.

Yezd Sayfası

Önceki makaleNadir Şah Müzesi ve Türbesi
Sonraki makaleRehberiniz