Ana Sayfa Coğrafya İklim

İklim

592
0
Erdebil
Dağlar

Batı İran

İranın batısında iklim, Türkiyenin doğu bölgesinin iklimine benzer. Kışları soğuk ve yağışlıdır. Kar yağışı ilkbaharın başlarına kadar devam eder.

Hazar Denizi
Hazar Denizine kıyısı olan Kuzey İranda yıllık ortalama yağış 1300 mm. civarındadır. Yıl boyunca bulutlarla kaplı olan bölge, yaz sıcaklarından böylece korunmuş olur. Gene de yazları bu bölgede yüksek nem oranı görülür. Kış aylarında burada ılık ve tatlı bir sonbahar havası yaşanır. En doğudan en Batıya kadar uzanan Zağros dağları Hazar Denizini iç bölgelerden tamamen ayıran bir duvar gibi yükselmiştir. Bu dağların güney yamacı kurak bir step yapısı ile kaplı iken kuzey yamacında tamamen yeşil bir bitki örtüsüne rastlanır. Burada yapılan tarım ile İran’ın çay, pirinç gibi temel ihtiyaç maddeleri sağlanır. Hazar Denizinden yapılan balıkçılık ayrıca buradaki halkın önemli bir geçim kaynağıdır.

Doğu İran
Doğu İranda da kışlar çok sert geçer. Sıcaklık sıfırın altına iner, ama yağış azdır. Yağış olduğunda kar, her yeri kaplar. Yazları ise çok sıcaktır. Buraya Mart ve Nisan aylarında bol yağış düşer.

Tahran şehri
Tahran, çok büyük bir şehirdir ve sırtını Elbruz dağlarına yaslamıştır. Bu iki nedenden dolayı burada aynı anda birkaç değişik iklimle birden karşılaşabilirsiniz. Yaz aylarında şehir kuru, sıcak ve boğucu iken yerel bir otobüsle bir kayak merkezine gidip kartopu oynayabilirsiniz. Kış dönemi ise oldukça soğuktur, geceleri dondurucudur. Şehre kar yağdığı dönemler de olur ama en geç Mart ayında kar yağışı biter. Tahran kelimesi Farsçada Teh = Sıcak, Ran = Yer anlamına gelir. Bütün bunların sonucunda şehirdeki evlerde hem doğalgazlı ısıtma sistemi ve hem de klimayla soğutma sistemi bir arada yer alır.

Orta İran
Orta bölgeler sıcaktır; ama güneye doğru gidildikçe bu sıcaklık daha da artar. Bu bölgede kışlar da soğuktur. Yıllık ortalama yağış 250 mmden fazla değildir.

Güney İran ve Basra Körfezi
Mayıs ayı başlarından ekim ortalarına kadar en az 50º C sıcaklık yaşanır. Nem oranı da çok yüksektir. Kasım ile mart ayları arasında bu bölge, bahar havası yaşar.

Hazar Denizi kıyısındaki Bender Anzali’den bir görünüm

Güneydoğu ve Orta İrandaki çöl bölgesi
İran’ın içinde iki büyük çöl yer almıştır: Deşt-i Kebir (Büyük Çöl) ve Deşt-i Lut (Lut Çölü). Bu çöller, kuzeydoğuda Meşhed ve Nişabur’dan başlayıp güneydoğuda Zahidan şehrine, Batıda İsfehan‘dan güneyde Bender Abbas şehrine kadar uzanmaktadır. Yezd, Kerman, Kum, Bam gibi bazı önemli yerleşim merkezleri tamamen çöl içinde kalmıştır.

Ana Sayfa