Ana sayfa Kültür Müzeler Emir Çakmak Kompleksi

Emir Çakmak Kompleksi

238
0

14. yüzyıldan kalma bu yapı, Yezd kentinin sembolü gibidir. Bazaarın hemen yanındaki, ön yüzündeki bir çok küçük kubbe ve kemerleriyle heybetli bir yapıdır. Giriş kapısının tavanındaki hat yazıları çok estetiktir. Binayı yaptiran kişi eski vali Emir Celaleddin Çakmak’ın eşi Bibi Fatima Hatun’dur. Binadaki mihrap bölümü mermerden yapılmış, ve etrafına dekoratif çinilerle Kur’an-ı Kerimden ayetler işlenmiştir.

Kompleksin geniş avlusunda her yıl Aşure gününde “Taziye” isimli geleneksel yas tutma törenleri yapılır. Bilindiği gibi, üçüncü İmam olan İmam Hüseyin, Muharrem ayının 10. gününde şehit edilmiştir, bu olayın yası her yıl bu dönemde tutulur. Kompleksin önünde yaklaşık 10 metre yüksekliğinde ve ağaçtan yapılma bir araç göreceksiniz. Bu aracın ismi “Nakhl”dır. Bu kocaman araç, İmam Hüseyin’in tabutunu sembolize etmektedir ve kocaman bir palmiye yaprağı şeklinde yapılmıştır. Tören günü aracın yan yüzleri yas tutulduğunu göstermek üzere siyah örtülerle kaplanır. Nakhl aracını süslemek için kınından çıkarılmış kılıçlar, hançerler, kamalar ve aynalar, meyveler, gelin telleri, ve renkli ipek peçeteler aracın her iki yönüne asılır. Törenlerde ağıtlar yakılır, derin duygular yaşanır, birçok kişi ağlar. Nakhl aracı üç tur dolaştırıldıktan sonra meydanın bir köşesine konur. Bir yıl sonraki törene kadar orada duracaktır.

Giriş kapısının yanındaki küçük girişten merdivenle inilen yerde Qanat yapısı görülebilir.

emir Cakmak
Emir Çakmak kompleksinin gece görüntüsü

Emir Çakmak Camii
Emir Çakmak kompleksinin hemen yanındadır. Mescid-e Nou (Yeni Cami) ismiyle de bilinir. Isminin “Yeni” olduğuna bakmayın, geçmişi Timur dönemine kadar gider. Cuma Mescidi ile aynı dönemde 15. yüzyılda yapılmıştır. Geleneksel 4 eyvanı küçük avluya biraz sıkıştırılmış gibidir. Cami içindeki mihrap mermerden yapılıdır ve çevresinde çini işleme ile Kuran’dan sureler yazılmıştır.

Yezd Sayfası