Ana Sayfa Halklar Kashkayiler

Kashkayiler

226
0
Siraz
Aile

Kaşh-kayi Türkleri, Oğuzların Kayı boyundandırlar. Bundan bin yıl kadar önce, şimdiki Azerbaycan bölgesine yerleşmiş olan Oğuzların 24 boyundan biri, tam olarak bilinmeyen bir nedenle buradan ayrılarak Güney İran’a gelmiş ve Şiraz çevresine yerleşmiştir. Kaşkayi isminin etimolojisinde “kaş” Türkçede kaş, alın, önde gitmek anlamına gelir. Böylece kaş-kayı, kayıların öncüsü anlamına gelmiş oluyor.

İran devleti ülkede yaşayan göçebe grupları yerleşik hayata geçirmeye çalışmaktadır. Bu bir dereceye kadar haklı görülebilir. 21. yüzyılda göçebe hayatı yaşamak modern hayata geçişin önünde engel oluşturmaktadır. İran’daki göçebe gruplar arasında en kalabalık olanı Kaşkayi Türkleridir.

İran’da yaşayan öteki göçebe gruplar arasında Bahtiyariler, Lorlar, Kürtler ve Beluciler de bulunmaktadır. Kaşkayi göçebelerinin nüfusunun 2 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Şiraz ve çevresindeki dağlarda ve ovalarda yaşayan bu gruplar klasik göçebe davranışları gösterirler. Yazları dağların yüksek yaylalarına çıkar, kışları ise daha ılıman olan ovalara inerler. Kaşkayiler hayvancılık ve el sanatları ile geçinirler. Halı dokumacılığında çok başarılı olan Kaşkayi’ler doğal boyalarla renklendirilmiş yünler kullanarak, İran’ın en özgün halıları arasında bulunan “Gabbeh” tarzı halıları dokurlar.

Shiraz’da özellikle Khan Medresesi yakınındaki Haji Bazaar’da Kaşkayi el işleri ve giysileri satan dükkanlar vardır. Bunların müşterileri arasında rengarenk giysileri ve takıları ile dikkati çeken Kaşkayi kadınları da görebilirsiniz.

Önceki İçerikİskenderin Zindanı
Sonraki İçerikCoğrafya