Ana sayfa Tebriz Tebriz

Tebriz

737
0
Tebriz
Eynali

Tebriz, Doğu Azerbaycan eyaletinin başkentidir. Tahran’a uzaklığı 624 km. ve Türkiye sınırına uzaklığı 320 km.dir.

Tebriz’in tarihsel geçmişi konusunda tartışmalı fikirler vardır. Bazı tarihçiler Milattan öncesine kadar giden bir geçmişten bahseder, bazı tarihçilere göre ise Tebriz’in önemli dönemleri İran’a islamın gelişiyle başlamıştır. Arkeolojik kazılara göre Tebriz’in 5 bin yıllık bir geçmişi olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Tebriz’i İslami güçlerin işgal edişi 642 yılındadır. Moğol işgalinin yıkmadığı birkaç şehirden biri olarak da Tebriz şanslı yerlerdendir. Moğol işgalinden sonra Safeviler devrinde Tebriz bir süre için İran’ın başkenti olmuştur. Arg-e Tebriz isimli Tebriz kalesi bu dönemden günümüze kadar kalabilmiş eserler arasındadır.

Tebriz’deki birçok tarihi eser, şehirde yaşanan depremlerle yıkılmış ve kaybolmuştur. Safeviler döneminden sonra gelen Kacarlar döneminde gene başşehir olarak kalmıştır. Bu dönemlerde Osmanlı ve Rus ordularının sık sık akınlarına uğramıştır.

Son yüzyılda Tebriz’in iran tarihinde önemli rolü olmuştur. 1906 yılındaki Anayasal Hareketlenmede siyasi hareketin merkezi durumunda olmuştur. 1950 yılındaki petrolün millileştirilmesi hareketlerinde ve 1978 yılından itibaren yaşanan İslam Devrimi sırasında da Tebriz hep önemli bir merkez olmuştur.

Tebriz’in ilginç özellikleri arasında birçok şair yetiştirmiş olması da vardır. Dünya’da yetiştirdiği şairler için özel bir Şairler Mezarlığına sahip olan tek şehir Tebriz’dir diyebiliriz.

Tebriz’in yetiştirdiği ünlü şairler arasında Saib Tabrizi, Ohadi Maraghani ve Seikh Mahmoud Shabistani sayılabilir. Son dönemde yaşamış en ünlü şair ise hiç kuşkusuz Şehriyar’dır. Şehriyar’ın en ünlü eseri Heydar Baba, Tebrizlilerin dillerinden düşürmediği bir şiir olmuştur.

GEZİLECEK YERLER

İl Gölü

Arg-e Tabriz

Azerbaycan Müzesi

Mescid-i Kabud (Gok Mescid)

Kapalı Çarşı (Bazaar)

Şairler Mezarlığı