Ana sayfa Genel Bazargan-Tebriz yolu

Bazargan-Tebriz yolu

355
0

Bazargan’dan sonra ulaşmanız gereken yer, Tebriz üzerinden Tahran olacaktır. Bazargan-Tebriz yolu, İrana girenlerin ilk gördükleri yol olur. Bu mesafeyi aşmak için aşağıdaki alternatiflerden birini seçebilirsiniz.

Otobüs ile
Bazargan’dan kalkan taksi dolmuşlar sizi kişi başına 2 bin – 3 bin Riyal (200 -300 Tümen) gibi bir ücret karşılığında 15 km. ilerideki Maku kasabasına götürür. Buradaki otobüs terminalinden Tahran’a ve Tebriz’e kalkan otobüsleri bulabilirsiniz. Maku – Tahran arası otobüsle 13 saat kadar sürer.

Otobüsler kalitesine göre üç sınıftır. İran yapısı 0302 Mercedes otobüsleri Normal, Delux ve Süper Delux olarak düzenlemişler. Maku’dan Tahran’a otobüs ücreti 3 bin ile 5 bin Tümen arasında değişir. Yolcu yoğunluğu olan zamanlarda hiç yer yok denilen otobüsün kalkış saatine yaklaşıldığında yolcuların bagajlarını yerleştiren muavinler belirli bir bahşiş karşılığında size son dakikada yer bulabilir. Bu yer, genellikle normal olarak yolcunun oturması yasak olan en arka koltuk olur. Arka koltuk rahatsız olabilir diye endişelenmeyin, otobüsler oldukça rahattır. iran’ın düzgün karayollarında sarsıntısızca yolculuk edebilirsiniz.
Herhangi bir nedenle Maku’da gecelemek zorunda kalırsanız gideceğiniz tek otel iran devletinin işlettiği Mihman Saray’dır. Burası kaloriferli, banyolu ve klimalı hizmetiyle ucuz ve kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Tahran’a giden araçlarda yer bulamazsanız Tebriz’e kadar gidip oradan yola devam etmek de mümkün. Maku – Tebriz yolu 3 saat sürer ve bilet fiyatı 1.000 – 1.500 Tümen arasıdır. Otobüslerin en son hareket saati olan 18:00’e kadar Maku’ya ulaşamayacaksanız en iyisi Bazargan’dan Tebriz’e taksi ile gitmektir.

Taksi ile
Bazargan gümrüğünün çıkışında bekleyen taksileri muhakkak görmüşsünüzdür. Bu Taksiler, Tebriz’e 15 bin Tümen karşılığında gider. Taksiyi paylaşacağınız kişi sayısına göre bu ücreti bölüşürsünüz. Bu taksiler sizi Tebriz’de otobüs terminaline kadar götürecektir.

Bazı taksilerin buradan Tahran’a kadar sefer yaptıkları bile olur. 6 silindirli büyük Amerikan otomobilleri, modelleri eski bile olsa size nostaljik anılar yaşatacaktır. Bu taksiler 1200 kilometrelik yolu ortalama 10 – 12 saatte alırlar. Tüm taksinin kirası 100 bin tümendir. Taksideki kişi sayısına göre bu ücret paylaşılır. Halk arasında “şevellet” denilen bu taksilerde 6 kişi rahatça yolculuk yapabilir.

TAHRANA DOĞRU

Uçak ile
Tebriz’e kadar herhangi bir araçla geldikten sonra, buradan Tahran’a gitmek için havayolunu da kullanabilirsiniz. Tebriz – Tahran arasında her gün 5 seferi ile iran Air hizmetinizdedir. Bilet ücretinin ucuz olması nedeniyle uçaklar en azından iki hafta önceden dolmaktadır. Son uçağın hareket saati 19:00’ -dur. Tebriz’e bu saatten önce ulaştıysanız havaalanına giderek şansınızı deneyebilirsiniz. Bazen havaalanı müdürü ya da görevli kişilerden rica ederek son dakikada yer bulmak olasıdır. Tebriz – Tahran arası uçuş süresi 1 saat, ücreti 19 bin Tümendir.

Tren ile
Tebrizden Tahrana her akşam 18:00 ve 19:00’da iki tren hareket etmektedir. Trenlerin ikisi de yataklıdır ve kış mevsiminde gayet iyi bir şekilde ısıtılmaktadır. Türkiye’den buraya kadar hiçbir yerde konaklamadan geldiyseniz ve iyi bir uykuyla dinlenmek isterseniz geziye trenle devam etmek iyi bir alternatif olabilir. Trenlerin yemekli vagonunda iran mutfağının geleneksel ürünleri sunulur. Tabii ki Chelo Kebap başta gelir. Bunun yanında buğday çorbası, Iran pilavı ve yoğurt bulabilirsiniz.

Ana Sayfa

Önceki makaleBitki Örtüsü
Sonraki makaleDerbend