Ana sayfa Genel Genel Bilgiler

Genel Bilgiler

Genel Bilgiler burada

28
0

Ülkemizde yabancı ülkeleri tanıtacak rehber kitapların eksik ve yetersiz olduğu herkesçe bilinmektedir. Özellikle doğu ülkeleri hakkında kaynaklar yetersizdir. Bu ülkelerin elçiliklerinin verdiği broşür şeklindeki tanıtıcı materyaller ise çoğunlukla ülkenin reklamını yapmaya yöneliktir. Gideceğiniz yer hakkında bu broşürlerden pratik bilgiler edinmeniz hemen hemen imkansızdır. 

Türkiye, bizce gözünü batıya dikmiş olmakla beraber tarihsel geçmişi ve toplumsal yapısı açısından, bir doğu ülkesidir. Bu gerçeği tam olarak anlayabilmek ve karşılaştırmalar yapabilmek, ancak başka doğu ülkelerini görmekle mümkün olabilir. Görmeye değer doğu ülkeleri hangileridir? İşe hemen yanıbaşımızdaki ülkelerle başlayabiliriz. Öncelikle komşumuz ıran başta olmak üzere; Pakistan, Hindistan ve Nepal gibi ülkelerdeki kültürel zenginlikler görmeye değerdir.

Örneğin yakın komşumuz İİran’daki güzellikleri, kültürel zenginlikleri kaçımız biliyoruz ve farkındayız ki? Yurtdışı gezilerini sadece parası bol olanların yapabileceği bir lüks olduğunu sanıyoruz. Oysa cebine 600 Dolar para koyan bir kişi; ıran’da karayolu ile 3 haftalık küçük bir gezi yapabilir. Bu miktar parayı birçoğumuz yaz tatillerinde daha kısa sürede harcamıyor muyuz? 

Bu sitede böyle bir yolculuğun nasıl yapılacağını, yollarda karşılaşılabilecek sorunları, sınır geçişlerini; ayrıca belirli şehirlerdeki konaklama ve yemek yeme seçeneklerini çeşitli bütçe şartlarına uygun olarak göstermeye çalıştık.

Bu site hazırlanırken elimizde olan en taze bilgiler dikkate alındı. Karşılaşılabilecek çeşitli belirsiz durumlar için kişisel tecrübelere dayanarak uygun bulunan çözümler önerildi.

Bütün bunlara rağmen rota üzerindeki birçok ayrıntılı bilgi, bir süre sonra geçersiz hale gelebilir. Otobüs, tren veya uçak seferlerinin kalkış saatleri değişmiş olabilir. Trenler belirlenen saatlerde kalkmayabilir, yeni hatlar açılabilir, eskileri kapanabilir. Kimi oteller önceden iyi durumda iken kötü bir yönetimin elinde yetersiz hizmet sunarken bizim kötü dediklerimiz de iyileşebilir.

Burada anlattığımız her bilgi, kişisel tecrübelerimizle uzun süre içinde oluşmuş kanılarımıza ve deneyimlerimize dayanmaktadır. Sizin kendi deneyimleriniz başka yönlerde gelişebilir. Bu nedenle, buradaki bilgilerin tam ve kesin olduğunu iddia etmiyor, sadece bunların gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyoruz.

Bu yolculuğa çıktığınızda burada belirtilenlerin dışında, karşılaşacağınız değişiklikleri e-mail adresimize bildirin. Sitenin güncellenmesi sırasında bu bilgileri kullanırız. Bu bilgiler sizden sonra aynı yere gidecek başka gezginler için de rehber niteliği taşıyacaktır. Örneğin, çeşitli otellerin sizin gördüğünüz durumuyla çok iyi veya çok kötü, ya da yeni açılmış veya uzun zamandır kapalı olduğu gibi yeni bilgileri bize bildirebilirsiniz. Ayrıca yaşayacağınız tecrübelerinizi de bize yazın. Bunlar, okuyacak başka insanlar için çok değerli olacaktır. Ayrıca gezi anılarıınzın tümünü yayınlamak isterseniz aylik bültenlerimizde size yer verebiliriz.

İran’a gitmeye karar verene kadar yolda meydana gelebilecek son değişiklikleri, kapanan veya açılan yolları, yeni otelleri ve yeni yol bağlantılarını öğrenmek için sitemizin haberler kısmını sürekli izleyin. Kendinize yol arkadaşı arıyor, grubunuza birkaç kişi daha katmak istiyor, ya da başka gezginlerin deneyimlerinden yararlanmak istiyorsanız sitemizi izleyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here