İran'da Gezi

Birçok kişi, İran'a yapılacak bir gezinin kendi kültürümüzün köklerine bizi yaklaştıracağını, belki hiç farkında olmadığımız "doğulu" bir kültüre sahip olduğumuzu, bunun da aslında korkulacak bir şey olmadığını bilmemektedir. İran'daki rejimin Türkiye'den bakılıdğında çok katı bir İslam Rejimi görüntüsü verdiği muhakkak. Ancak İran'da bu rejimin belki de en hoşgörülü örneklerinden biri yaşanıyor.

Ancak İran ülkesini görmek, halkını yakından tanımak, kültürünü ve uygarlığını içinizde hissetmek elinizde. Eğer yeterince cesaretiniz, biraz paranız ve zamanınız varsa haydi; sırt çantanızı hazırlamaya başlayın. Bu site size bu gezi sırasında ihtiyacınız olabilecek birçok şeyi anlatacaktır. Bu sitede İran'dai büyük şehirlerde konaklama bilgileri, bu şehirlerden bir sonrakine gitmek için ulaşım seçenekleri ve hareket saatleri gibi çeşitli bilgiler ayrıntılı olarak verilmektedir.

Tur Seçenekleri :

İran turuna hazırlananların öncelikle ekonomik durumlarını gözden geçirmeleri ve zamanlarının ne kadar olduğunu hesaplamaları gerekir. Böyle bir hesaplama sonucunda bu turun hangi ulaşım araçları ile ve hangi sürede yapılacağına karar verilmelidir.
Tur seçeneklerini genel olarak üçe ayırıyoruz :

Karayolu ile

Maliyeti azdır. Yollarda harcanacak sürenin biraz fazla olması bu tur için bir dezavantaj sayılabilir. Buna karşılık yol üzerindeki kültürel, coğrafi ve iklimsel değişiklikleri aşama aşama yaşayarak gitmek bu seçeneğin çekici yanını oluşturur. Türkiye'nin en doğusuna -Doğubeyazıt'a veya Van'a- kadar sürecek karayolu seyahati bu yolun ilk aşamasını oluşturacaktır.

Tren ile

Maliyeti, karayolu ile seyahat etmekten çok düşüktür. Buna karşılık Tebriz ve Tahran'a ulaşım İstanbul'dan yola çıkıldığında 2 veya 3 gün kadar sürer. Tren ulaşımının bu yavaşlığı bu seçeneğin en önemli dezavantajıdır. Buna karşılık İstanbul'dan Tahran'a kadar süren 3 bin 500 kilometrelik yolu hiç yorulmadan geçmek de tercih sebebi sayılabilir.

Uçak İle

İran'a Türk Hava Yolları ve İran Air'in tarifeli seferleri vardır.Ayrıca Pegasus Havayolları ile AtlesJet Havayollarının da İstanbuldan her gün seferi vardır. Yaz aylarında çeşitli İran Charter firmaları da yoğun bir şekilde uçak seferleri yapmaktadır. Bu seferlerle veya charter seferleri ile İran'a gitmek zamandan kazandıran bir gezi türüdür. Gidilecek yere birkaç saat içinde ulaşılması nedeniyle tercih edilebilir.

Kendi Aracınız ile

Gene ilk ulaşılacak şehire (Tebriz) olan mesafenin fazla olması gibi bir dezavantajı olan bir seçenek. İran'a kendi aracınızla gittiğinizde İran içinde yakıt masrafının çok az olması nedeniyle çok düşük maliyeti olan bir seçenek. Tahran gibi büyük şehirlerin trafik karmaşasında araç kullanmaktan rahatsız olmayacaksanız tercih edilebilir.


Karayolu Turu

Bu yol, Ankara'dan sonra; Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illerinden geçer. Doğubeyazıtta, Gürbulak sınır kapısında İran'a bağlanır. İran'a geçildikten sonra klasik rota : Tebriz - Zenjan - Tahran yoludur. Tahran'dan sonra ise İsfehan - Şiraz ve Yezd yolu ikinci klasik rota sayılır.

Bu rotaların dışındaki ikinci alternatif; Tebriz'den sonra Astara - Lahijan - Reşt yolu ile Hazar Denizi kıyısından ilerlemek, Sari - Gorgan üzerinden Meşhed'e varmaktır.


Maliyetler
İran turunun seçeneklerine göre tahmini maliyetleri şöyle:

Tam karayolu turu
(Dolar)

Uçak turu
(Dolar)

Otomobil ile
(Dolar)

Ankara-Tahran (karayolu) : 50
İran'da 2 hafta : 600
Tahran-Ankara (karayolu) : 50

İstanbul-Tahran gidiş/dönüş : 250
İran'da 2 h afta : 600

Ankara-Tahran (karayolu) : 50
İran'da 2 hafta : 400
Tahran-Ankara (karayolu) : 50

TOPLAM : 700 Dolar

TOPLAM : 850 Dolar

TOPLAM : 500 Dolar


Yukarıdaki fiyatlara yurtdışına çıkış harcı dahil değildir. Bu fiyatlar turistik 2 veya 3 yıldızlı otellerde kalındığı ve orta kalitede lokantalarda yemek yendiği varsayılarak belirlenmiştir. İran içindeki yolculuklarda Tren veya otobüs fiyatları dikkate alınmıştır. Yolcuların bunların dışındaki harcamaları bu maliyetleri arttırır.

Sitenin güncellemesinin yapıldığı 2015 Temmuz ayında yurtdışı çıkış harcının 15 Lira olduğunu belirtelim. Herhangi bir nedenle yurtdışı çıkış harcından muaf olanlar bu harcamayı hesaba katmasınlar.

 


Üye İşlemleri
  Kullanıcı Adınız

  Şifreniz

 

Son Yazılar/Duyurular
 İstatistikler
» Bugün Gelen : 170
» Toplam Gelen : 532426
» Kayıtlı Üye : 696
» Şu An Bağlı IP : 7
Aktif Üyeler
Aktif Üye Yok

 Son 15 Dakika İçinde
 Aktif Olan Üyeleri Gösterir